Rozmowa z Mateuszem Rosiak prezesem Ligi MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej

Rusza kolejna edycja Ligi MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jak wyglądał poprzedni sezon? Ile było startów i ilu zawodników?

Zeszłoroczna edycja była bardzo trudna do zorganizowania, ze względu na panującą pandemię. Jednak przy ogromnej mobilizacji i zaangażowaniu, zorganizowaliśmy Ligę w pełnym wymiarze, to jest 7 wyścigów. Co do ilości zawodników, bywało to różnie, jednak nie schodziliśmy poniżej 130 zawodników w przedziale wiekowym od 2 lat do 14. Największą liczbę uczestników mieliśmy podczas finałowego wyścigu kończącego cały sezon, czyli 186 osób.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Liga?

Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze ciekawiej niż poprzednie, a to przez to, że doszła nam jedna dodatkowa gmina. W tym sezonie wyścigi będą odbywać się w Starych Bogaczowicach, Wałbrzychu, Dobromierzu, Walimiu, Świebodzicach, Jaworzynie Śląskiej, Szczawnie-Zdroju oraz dodatkowo w Czarnym Borze. Również w tym sezonie planujemy poszerzyć Ligę o dodatkową kategorię wiekową, mianowicie o kategorię junior młodszy. Staramy się, aby Liga MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej z sezonu na sezon, była coraz bardziej atrakcyjna dla dzieci ścigających się na rowerach, dlatego w tym sezonie poprawiamy również trasy dla zawodników, aby były odpowiednio wymagające dla poszczególnych kategorii wiekowych.

Kto i jak może zgłaszać się do rowerowych zmagań?

Tak naprawdę do naszych zawodów może zgłosić się każde dziecko od 2 do 16 lat i nie ma przymusu przynależenia do jakiegoś klubu kolarskiego. Czyli tak naprawdę każdy, kto ma chęć sprawdzić się na rowerze z rówieśnikami, może u nas wystartować. Od tej edycji każdy, kto chce zapisać się na wyścig, może to zrobić za pomocą strony internetowej pod adresem http://ligamtb.pl. Czasami w uzasadnionych przypadkach będziemy dopisywać zawodników podczas zawodów, w danym dniu.

Jak wygląda współpraca z lokalnymi samorządami?

Z każdą gminą rozmawiamy indywidualnie. Nie ma określonego schematu, który służy dla wszystkich. Ogólnie można powiedzieć, że z roku na rok współpraca z poszczególnymi samorządami układa się coraz lepiej i tak naprawdę każdy już wie, jakie zadania na dany wyścig ma do wykonania. Mogę śmiało powiedzieć, że zaangażowanie poszczególnych gmin jest coraz większe i coraz lepsze, ponieważ wszystkim te zawody po prostu się podobają. Gminy widzą, że frekwencja z roku na rok jest większa i coraz chętniej przyjeżdżają w nasze piękne tereny kluby i zawodnicy z sąsiadujących województw, jak np.: z wielkopolski czy z opolskiego, aby sprawdzić się w ciekawych trasach z cyklu MTB. Terminarz wyścigów: 01.05. Stare Bogaczowice, 08.05. Wałbrzych, 29.05 Świebodzice, 05.06 Walim, 19.06 Dobromierz, 26.06 Jaworzyna Śląska, 21.08 Grzędy, 18.09 Szczawno-Zdrój.