Australia w ogniu

Australia w ogniu

Od września 2019 roku szaleją pożary w Australii. To jeden z największych kataklizmów buszu, jaki ogarnął ten kontynent. Szacuje się, że blisko półtorej miliarda dzikich zwierząt zginęło lub zostało rannych w ogniu.

Geografia

Australia to jednocześnie państwo i najmniejszy kontynent na świecie. Położony jest na półkuli wschodniej i południowej naszego globu. Oznacza to, że jeżeli w Europie mamy zimę, to w Australii panuje wówczas lato. Kontynent ten otaczają morza Arafura i Timor oraz Ocean Indyjski, natomiast z drugiej strony –  morza Koralowe i Tasmana oraz Ocean Spokojny. Najdalej wysunięty na północ punkt to York, a na południe to Wilsons Promontory. Warto również wspomnieć o rdzennej ludności tego miejsca – Aborygenach. Kiedy James Cook dotarł do Australii w 1770 roku, kontynent zamieszkiwało ponad pięćset plemion. Obecnie Australia zajmuje blisko osiem milionów metrów kwadratowych, jej populacja sięga około 23 milionów. Pod względem administracyjnym Australia podzielona jest na sześć stanów, dwa terytoria federalne i terytorium stołeczne. Stolicą Australii jest Canberra, licząca czterysta tysięcy mieszkańców, natomiast największym skupiskiem ludności jest Sydney z liczbą ponad pięciu milionów mieszkańców. Australia jest monarchią, na której czele stoi królowa brytyjska. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu.

Australijska przyroda

Fauna Australii jest odmienna od tej spotykanej w innych częściach świata. Blisko dziewięćdziesiąt procent australijskich zwierząt jest endemitami. To wynik zarówno długotrwałej izolacji tego kontynentu, jak i również geologicznych i klimatycznych warunków. Australijskie zwierzęta stanowią unikatowe gatunki w skali globu. Na tym kontynencie świetnie zachowały się stekowce, które stanowią rząd najbardziej prymitywnych ssaków. Są jajorodne, natomiast ich pozostałe cechy odpowiadają ssakom. Wymieńmy chociażby tu dziobaki czy kolczatki. Najbardziej rozpoznawalnymi zwierzętami są torbacze, wśród których odnajdujemy takie ssaki jak: kangury, jamraje, wombaty, koale czy diabły tasmańskie. Również wśród ptaków spotkamy rzadkie gatunki, nigdzie indziej nie występujące na świecie. Emu, kakadu czy ptaki rajskie to tylko nieliczne przykłady wspaniałych okazów zwierząt pochodzenia australijskiego. Nie można również zapominać o żółwiach, krokodylach, jaszczurkach czy wężach, a także rybach.

Australia płonie

Analiza NASA wykazała, że do atmosfery nad kontynentem australijskim dostało się ponad trzysta milionów ton dwutlenku węgla. Ogień pochłonął dziesięć milionów hektarów lasów. Wszystko to dzieje się w czasie gdy temperatura podczas dnia przekracza czterdzieści stopni Celsjusza. Walka z ogniem jest bardzo trudna. Jej głównym celem nie jest gaszenie lecz pilne zatrzymanie rozprzestrzeniającego się ognia. Chmury dymu mają powierzchnię Unii Europejskiej. Ogień sięga osad zamieszkałych przez ludzi, dlatego władze walczą również z mieszkańcami, by ci pilnie ewakuowali się z zagrożonych terenów, co nie zawsze bywa łatwe. Według danych spłonęło kilkanaście milionów hektarów buszu. Dotychczas życie straciło blisko trzydzieści osób. Najbardziej ucierpiał świat zwierząt. W internecie można znaleźć filmy pokazujące jak bezradne koale zostają poparzone ogniem i nie mogą przed nim uciec. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney wskazują, że w wyniku pożarów mogło wyginąć nawet miliard zwierząt. W tym również gatunki, które już nie odrodzą się. Australia straciła bezpowrotnie kilka gatunków flory i fauny. Zwierzętom pomagają nie tylko służby, ale również żołnierze. Czy to możliwe, że jesteśmy świadkami końca kolejnej ery w dziejach ziemi?

Ambasada dziękuje

Ambasada Australii w Polsce na stronie https://poland.embassy.gov.au/wsawpolski/home.html dziękuje za wsparcie i współczucie:

Serdecznie dziękujemy za wszystkie wyrazy współczucia i sympatii oraz oferty pomocy, jakie otrzymujemy w związku z kryzysem spowodowanym pożarami w Australii.

Osoby chcące wesprzeć walkę z pożarami i pomóc poszkodowanym mogą kontaktować się z następującymi organizacjami w Australii:

NSW Rural Fire Service (www.rfs.nsw.gov.au)

Country Fire Association of Victoria (www.cfa.vic.gov.au)

South Australia Country Fire Service (https://cfsfoundation.org.au/)

Vic Bushfire Appeal (https://www.vic.gov.au/bushfireappeal)

Australian Red Cross (www.redcross.org.au)

The Salvation Army (www.salvationarmy.org.au)

St Vincent de Paul Bushfire Appeal (www.vinnies.org.au)

WIRES (pomoc zwierzętom) (www.wires.org.au)

Osoby chcące pomóc są proszone o sprawdzenie, czy organizacja charytatywna, na którą przekazują darowizny, jest wiarygodna i zarejestrowana za pośrednictwem australijskiego rejestru organizacji charytatywnych i organizacji non-profit – https://www.acnc.gov.au/charity.

Close Menu