Espresso z Sandrą Ciempa

Espresso z Sandrą Ciempa z wokalistką poezji śpiewanej, trenerką w Uczniowskim Klubie Sportowym Kinder Volleyball rozmawiał Paweł Szpur.

Czym jest poezja śpiewana i skąd pomysł, by zająć się tym gatunkiem?

To kwestia skomplikowana, jeśli chodzi o poezję śpiewaną. Zaczęło się, jak byłam w szkole podstawowej, już nieistniejącej numer 12 imienia Włodzimierza Puchalskiego w Wałbrzychu.

Szkoła miała siedzibę w Śródmieściu.

Tak, tam uczęszczałam od klasy pierwszej do szóstej. Tam zorganizowano konkurs piosenki o nazwie „Idol”. Tam miałam zaśpiewać piosenkę grupy Łzy „Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka”. Trenowałam w domu, usłyszał to mój tato i powiedział: „Co ty tu będziesz śpiewała? Taki tekst nie za bardzo ci przystoi, może coś bardziej ambitnego? Może Edyta Geppert „Och życie kocham cię nad życie”? Pamiętam mieliśmy wtedy kasetę i puścił mi ten repertuar. Dobrze zaśpiewałam i ćwiczyłam, trenowałam, wystąpiłam. Powiem szczerze, że to był trudny występ, ponieważ grupa dzieci zgromadzonych nie rozumiała do końca tego, co śpiewam. Też mnie wyśmiewano w pewien sposób, ale się przełamamałam i zaśpiewałam tą piosenkę. I właściwie od tego się zaczęło – od Edyty Geppert.

Nagraliście z mężem płytę „Szlakiem miłosci”. Skąd taki pomysł? I to, że zrobiliście to razem?

Mój mąż wspaniale akompaniuje na gitarze, ja śpiewam więc wpadliśmy na pomysł, że coś zrobimy razem, aby oderwać się od szarzyzny życia, od codzienności i zrobimy coś dla siebie. Wpadliśmy na pomysł, że nagramy płytę. Nagraliśmy ją w studio. Jest dość amatorska, sami drukowaliśmy okładkę na naszej drukarce domowej i postanowiliśmy robić występy. Mieliśmy okazję dać występ w Art Cafe pod Pretekstem, w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Postanowiliśmy, że zrobimy występ w kawiarence i rozdamy płyty zainteresowanym za to, że przyszli.

Jak jest z waszym gustem muzycznym? Czy z mężem macie takie same upodobania? Uzupełniacie się, czy może jest jakaś rozbieżność?

Mamy bardzo podobne gusta muzyczne. Mój mąż pisze muzykę do różnych wierszy, też do poezji śpiewanej. My też rozpoczynaliśmy poprzez konkursy poezji śpiewanej, piosenki francuskiej. Mój mąż grał na gitarze, ja śpiewałam. Nas połączyła miłość do poezji śpiewanej: Gintrowski, Kaczmarski, Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, więc mnóstwo jest tych zespołów. Tak nas to połączyło: duchowo, muzycznie.

Zanim przejdziemy do rozmowy na temat pracy z najmłodszymi, chciałem zapytać cię o turystykę. Jakie są twoje ulubione miejsca i jak znajdujesz czas na wyprawy?

Teraz, przyznam szczerze, jest troszeczkę ciężej, aby zorganizować czas, by wybrać się na wycieczkę. Ale gdy tego czasu było nieco więcej, to moim ulubionym miejscem jest Andrzejówka i Schronisko Orzeł, czy schronisko na Śnieżniku. Wspaniałe miejsca, do których mam niesamowity sentyment,  gdzie można napić się dobrego czeskiego piwa, zjeść gorący bigos, wypocząć – i to jest fantastyczne.

Jak to się stało, że między sztuką, muzyką a turystyką w Twoim życiu znalazło się jeszcze miejsce na sport, w szkółce Kinder Volleyball?

Byłam na takim etapie swojego życia zawodowego, poszukiwałam czegoś nowego. Wpadłam na pomysł, że uczniowski klub sportowy to jest to. Postanowiłam się zapowiedzieć i wysłałam maila do Pana Piotra Wierzbickiego, prezesa klubu. Zgodził się, a ja bardzo się ucieszyłam z tego powodu. Wspaniała przygoda, bo to są wspaniali ludzie, wspaniali trenerzy. Robią to, co kochają przede wszystkim. Widać, że z pasją podchodzą do tego, co robią, że to nie jest nic wymuszonego. Przychodzą tam nie do pracy, tylko kochają to, co robią. Fantastyczna przygoda. Myślę, że wiele mnie to nauczyło -przede wszystkim pracy z dziećmi. Przyglądam się pracy z dziećmi, bo moją pasją jest pedagogika. Rozpoczęłam nawet studia pedagogiczne, również kończę kurs na opiekuna w żłobku. Wszystko wiąże się z dziećmi. Bardzo dziękuję, że mnie przyjęto do tego klubu, że mogę czegoś się tu nauczyć.

Dziękuję za rozmowę.

W dalszej części wywiadu nasz gość opowiada o tym, jak wyglądają zajęcia z najmłodszymi adeptami siatkówki podczas treningów w UKS Kinder Volleyball oraz jak godzi życie rodzinne, hobby i życie zawodowe. Zeskanuj kod i oglądaj pełen wywiad.