Może rano budzisz się wyczerpany, zesztywniały i obolały? Zdarza się, że zawodzi cię pamięć, a ból w całym ciele pojawia się na zmianę z innymi dolegliwościami? Szukanie pomocy u lekarzy różnych specjalności nie daje żadnych efektów? Zastanów się czy nie cierpisz na fibromialgię. Choruje na nią między innymi Lady Gaga. 12 maja obchodzimy Dzień Wiedzy o Fibromialgii.
Trochę historii
Jak podaje portal anglomed.pl: „Pierwszy opis choroby pochodzi z roku 1904, a nazwę fibromialgia zaproponowano w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, natomiast dopiero w 1990 roku Amerykańskie Kolegium Reumatologiczne (ACR) zasugerowało kryteria diagnostyczne pomocne w ustaleniu choroby. Jest to więc dolegliwość uznana stosunkowo niedawno, choć występująca wcześniej pod różnymi nazwami. Kryteria ACR i Europejskiej Ligi Przeciwreumatycznej z 2010 roku uzupełniają stare wytyczne i są wykorzystywane do szybszego i sprawniejszego rozpoznawania zespołu. Diagnoza fibromialgii jest trudna i niestety zdarza się, że choroba jest lekceważona. To rzadka przypadłość, dotycząca według różnych szacunków od 2% do 10% ogólnej populacji (w Polsce ok. 2 miliony osób), zwykle ludzi w młodym oraz średnim wieku, częściej kobiet niż mężczyzn”.
Co to za choroba?
„Fibromialgia to przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich – tak brzmi pełna medyczna nazwa schorzenia. Ale zanim taka diagnoza zostanie postawiona, pacjent często jest traktowany jak histeryk. Zdarza się też, że gdy pacjent mówi, że wszystko go boli, lekarz bezradnie rozkłada ręce. No bo jak leczyć takiego chorego? Irytacja obu stron rośnie, gdy zalecane badania niczego nie wyjaśniają, a leczenie nie daje poprawy samopoczucia” – podaje portal medonet.pl.
Jakie są objawy?
Fibromialgia może mieć wiele różnorodnych objawów. Najważniejszym z nich jest przewlekły (trwający przynajmniej 3 miesiące) „ból całego ciała”. Na początku może być ograniczony do jednej okolicy, potem staje się uogólniony, zajmując stawy i mięśnie po obydwu stronach ciała, powyżej i poniżej pasa. Typowy jest ból kręgosłupa, jak również krzyża lub szyi oraz dużych stawów takich jak biodra, barki czy, kolana. Warto wspomnieć, że dolegliwości są bardziej nasilone rano oraz przy wykonywaniu jednostajnej czynności, jak np. siedzenie przy komputerze czy monotonna praca fizyczna. Charakterystyczne jest osłabienie mięśni, które zniechęca do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Pacjenci wspominają o innych objawach, do których można zaliczyć: znaczne zmęczenie, brak energii, ogólne wyczerpanie; często towarzyszy temu poczucie niezdolności do sprawnego myślenia, zapamiętywania i koncentracji uwagi, zaburzenia snu – chorzy często budzą się w nocy i nie mogą ponownie zasnąć; sen nie przynosi odpoczynku, dlatego w ciągu dnia konieczna jest dodatkowa drzemka. Depresja, niepokój, uczucie lęku
objawy jelita drażliwego – zmienny rytm wypróżnień, ból brzucha, uczucie parcia na stolec przy braku innej przyczyny tych objawów, również mogą wskazywać na fibromialgię.
Fibromialgia – leczenie
Żaden lek nie jest w stanie pokonać fibromialgii. Zamiast tego leczenie koncentruje się na zmniejszeniu objawów i poprawie jakości życia za pomocą leków, strategii samoopieki i zmian stylu życia. Niektóre środki mogą jednak – pod warunkiem właściwego ich stosowania – przynieść znaczną ulgę. Do tej grupy zalicza się leki antydepresyjne, takie jak duloksetyna i milnacipran, które są czasami stosowane w leczeniu bólu i zmęczenia spowodowanego fibromialgią. Leki te mogą również działać na przywracanie równowagi neuroprzekaźników i poprawiać jakość snu.
Zebrał i opracował
Paweł Szpur
gazeta@30minut.pl
Źródła i cytaty:
www.doz.pl
www.mp.pl
www.apteline.pl
www.medonet.pl
www.analgomed.pl