Ile wynoszą ceny OC w Radomiu?

Każdy zmotoryzowany radomianin, który jest właścicielem auta, ma obowiązek wykupywania co roku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to oczywiście nie tylko mieszkańców Radomia, ale każdego miasta w Polsce. Nas jednak interesuje sytuacja właśnie w tym mieście. W niniejszym artykule sprawdzimy, ile płaci się za OC w Radomiu i jak ta kwota prezentuje się na tle cen w innych miejscowościach.

Dlaczego miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC

Zacznijmy od podania informacji, że cena OC zależy od wielu różnych czynników, a jednym z nich jest miejsce zamieszkania. To, gdzie jest się zameldowanym, w dużym stopniu wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ miejsce zamieszkania przekłada się na ryzyko, jakie ponosi towarzystwo, ubezpieczając danego kierowcę i jego samochód. Oczywiste jest bowiem to, że poruszanie się autem po drogach wielkiej metropolii, po których każdego dnia jeżdżą setki tysięcy pojazdów, jest potencjalnie bardziej niebezpieczne niż korzystanie z wiejskich czy gminnych dróg, na których ruch jest znikomy.

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy dużych miast płacą więcej za OC niż kierowcy z mniejszych miejscowości. Nie jest jednak tak, że im większe miasto, tym droższe ubezpieczenie, bo gdyby tak było, to najdroższe polisy byłyby sprzedawane w Warszawie, tymczasem więcej płacą mieszkańcy Wrocławia i Gdańska. A jak sytuacja wygląda w Radomiu? Ile tutaj płaci się za obowiązkowe ubezpieczenie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Założenia wstępne

Żeby sprawdzić cenę OC w Radomiu, należy najpierw ustalić, jak to zrobić. Jak wiadomo, składki ubezpieczeniowe są kalkulowane indywidualnie, dlatego najlepszym sposobem weryfikacji ich wysokości w zależności od miejsca zamieszkania jest stworzenie sylwetki hipotetycznego, przeciętnego kierowcy i zweryfikowanie ceny dla niego w różnych miastach, w tym w Radomiu. Przejdźmy zatem do sylwetki naszego kierowcy, którego wymyśliliśmy na potrzeby kalkulacji.

Jako przykładowego kierowcę wybraliśmy 45-letniego mężczyznę, który posiada 15-letnie doświadczenie za kółkiem. Ponieważ od 10 lat wykupuje polisę OC, a w tym czasie spowodował tylko jedną stłuczkę, która miała miejsce 2 lata temu, dysponuje zniżkami w wysokości 50%. Nasz 45-latek ma żonę i jedno dziecko w wieku 10 lat. Interesuje go ubezpieczenie dla Volkswagena Golfa z 2010 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 l. Aby sprawdzić dla niego składkę, wykorzystaliśmy kalkulator ubezpieczeń OC i AC najtaniejuagenta.pl.

Po wpisaniu w formularzu dostępnym w porównywarce ubezpieczeniowej wszystkich wymienionych informacji na temat kierowcy i pojazdu, dla którego chce kupić ubezpieczenie, pojawiły się proponowane ceny. Przy pierwszej kalkulacji sprawdziliśmy ich wysokość dla Radomia i okazało się, że w takiej konfiguracji najtańsze OC wyniosło 608 zł. Żeby sprawdzić, czy to dużo, wykonaliśmy identyczną kalkulację dla tego samego kierowcy i jego auta, zmieniając jedynie miejsce zamieszkania na inne miasta o podobnej wielkości. Zaczęliśmy od Torunia, a następnie wybraliśmy Sosnowiec, Rzeszów i Gdynię.

Najtańsze OC dla naszego kierowcy w Toruniu kosztowałoby podobnie jak w Radomiu, bo 628 zł. Z kolei w Sosnowcu minimalna cena wyniosłaby o 2 zł mniej niż w Toruniu, czyli 626 zł, podczas w Rzeszowie tylko 582 zł. Spośród porównywanych miast najdroższej wyszła zaś Gdynia, w której nasz kierowca za obowiązkową polisę musiałby wyłożyć aż 679 zł. Jak więc widać, cena OC w Radomiu znajduje się na przeciętnym poziomie i na tle innych miast o podobnej liczbie mieszkańców wypada średnio.

Close Menu

Jeżeli chcesz docenić naszą pracę wyłącz AdBlocka

Nie wiesz jak? zobacz instrukcje