Kupujesz mieszkanie? Na te 5 rzeczy powinieneś zwrócić uwagę!

Happy young couple discussing with an estate agent about their new house plans

Oglądanie mieszkań, rozmowy z właścicielami i kompletowanie dokumentów do wniosku o kredyt hipoteczny – zakup mieszkania jest skomplikowany i wieloetapowy. W natłoku koniecznych do załatwienia spraw łatwo coś pominąć. Przypominamy o 5 rzeczach, o których powinieneś pamiętać.

1. Sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania
Zarówno przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, powinieneś zainteresować się zawartością księgi wieczystej. To dokument, z którego dowiesz się m.in. czy na nieruchomości została ustanowiona hipoteka – a jeżeli tak, to kiedy, na jaką kwotę i na czyją rzecz. Chcesz wiedzieć, na czym polega sprawdzenie księgi wieczystej i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Zajrzyj tutaj: https://www.umowadeweloperska.pl/sprawdzenie-ksiegi-wieczystej-na-czym-polega/.

2. Stan techniczny mieszkania – jak go sprawdzić?
Przed zakupem nieruchomości należy zweryfikować nie tylko jej stan prawny, ale również techniczny. Jak sprawdzić stan mieszkania? Nieprzyjemny zapach, czarny nalot na ścianach, pęknięcia, rysy czy otworki w drewnie, które mogą świadczyć o kornikach – to pozwoli Ci ocenić, ile pieniędzy będziesz musiał wydać na remont. Nie masz wykształcenia budowlanego? Po raz pierwszy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? Skorzystaj z pomocy specjalistów oferujących kontrolę techniczną.

3. Zadatek i zaliczka to nie synonimy
Kupujący mówi o zadatku, a Ty myślisz o zaliczce? To dwa różne pojęcia o odmiennym znaczeniu. Jeżeli jako kupujący wpłacisz zadatek i odstąpisz od umowy – przepadnie on na rzecz sprzedawcy. Jeśli natomiast to sprzedający odstąpi od umowy – będziesz mógł od niego dochodzić zapłaty zadatku w podwójnej wysokości.

Powyższe konsekwencje nie dotyczą zaliczki. Jeżeli wpłacisz zaliczkę, ale do sprzedaży mieszkania nie dojdzie (bez względu na to, która strona zrezygnuje), zostanie Ci ona zwrócona.

4. Kwestia osób przebywających w mieszkaniu
Kupujesz mieszkanie z lokatorem? Pamiętaj, że ma on swoje prawa. Jeżeli lokator nie będzie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania, czeka Cię założenie sprawy o eksmisję. To z reguły trwa – na możliwość korzystania z zakupionego lokalu możesz czekać nawet kilkanaście lat. Rozważ, czy na pewno stać Cię na zakup takiej nieruchomości. Lokator może mieć też prawo dożywocia. Wówczas będzie on mógł przebywać w mieszkaniu aż do śmierci.

5. Mieszkanie od dewelopera? Sprawdź go!
Zdecydowałeś się na mieszkanie z rynku pierwotnego? Również musisz sprawdzić stan prawny i techniczny nieruchomości, a dodatkowo także samego dewelopera. Dziś jednak nie jest to trudne – wystarczy, że zweryfikujesz, czy jest on członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. To organizacja branżowa, która zrzesza najlepsze firmy na rynku.

Dewelopera możesz też sprawdzić inaczej – zapoznając się z opiniami o nim, np. na portalach internetowych. Pomóc mogą też informacje znalezione w internecie, m.in. o problemach finansowych.