Ile jest frajdy z budowania klockami lego, tego chyba nie trzeba pisać ani mówić. Potrafią przeniknąć w niemal każdą dziedzinę życia i rozrywki, doczekały się filmów na wielkim ekranie (w których główne role odgrywają wykonane z nich ludziki). Te klocki kocha każdy i można powiedzieć wprost, że stały się nieodzownym elementem naszej kultury, bo są z nami już ponad 90 lat. Prawdopodobnie około 400 milionów ludzi bawi się LEGO.
Historia
28 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień LEGO (International LEGO Day). W tym roku przypada on w sobotę. Święto to powstało na cześć złożenia patentu na klocki LEGO w 1958 roku. Jednak za oficjalny początek istnienia firmy LEGO uznaje się rok 1932. Dlaczego? Cofnijmy się o kilka lat wstecz, żeby lepiej nakreślić historię. Twórca zabawki Ole Kirk Christiansen urodził się 7 kwietnia 1891 roku w Vejle, mieście na Półwyspie Jutlandzkim w Danii. W wieku sześciu lat zaczął wypasać owce swojej rodziny na polach, a dla zabicia czasu podczas długich godzin na dworze rzeźbił małe drewniane figurki. W wieku 14 lat zaczął szkolić się pod kierunkiem swojego starszego brata, Kristiana Bonde Christiansena. Chciał zostać stolarzem. W ciągu 20 lat mimo przeciwności losu rozwijał on rodzinny zakład produkujący zabawki. Christiansen podjął decyzję o produkcji tanich wyrobów drewnianych, w tym drewnianych zabawek. Jednym z pierwszych wyrobów tego typu była słynna drewniana kaczka LEGO.
Rozwój firmy
Jakiś czas później jego wyroby, a głównie zabawki zaczęły stawać się popularne. Zaczął poszerzać gamę swoich wyrobów, dodając do oferty np. drewniane Jo-Jo czy modele samochodów. W przedsięwzięciu zaczął mu także pomagać najstarszy syn: Godtfred Kirk Christiansen. Warsztat powoli „stawał na nogi”. W 1934 r. Ole ogłosił konkurs wśród swoich podwładnych na nazwę dla firmy. Nagrodą była butelka wina domowej roboty. I tak oto powstała nazwa LEGO – słowo to zrodziło się na bazie 2 duńskich słów: „leg godt”, co w tłumaczeniu oznacza: ,,Baw się dobrze”. W 1947 r. zakład Olego zaczął produkować pierwsze zabawki z tworzyw sztucznych. Były to misie oraz grzechotki. Dodatkowo Ole wciąż posiadał plastikowe cegiełki, które były próbkami rozdawanymi na targach w Kopenhadze. Mimo, iż nikt nie widział w nich potencjału, postanowił wprowadzić je do produkcji. Jednak dopiero po stworzeniu traktora Fergusona, plastikowe zabawki odniosły prawdziwy sukces.
Krok po kroku
W 1949 r. powstały pierwowzory dzisiejszych klocków LEGO. Co ciekawe, bazowały one na zestawach firmy Kiddycraft, jednak zostały tak zmodyfikowane, by nie naruszały prawa patentowego. Wówczas klocki wychodziły pod nazwą ,,Automatic Binding Bricks”. W 1953 roku klocki debiutują na rynku duńskim. Mimo popularności, posiadały jeden mankament: konstrukcje z nich zbudowane nie były trwałe i łatwo się rozpadały. To skłoniło Gotfryda do stworzenia nowej wersji klocków. 28 stycznia 1958 roku klocki LEGO zostały opatentowane. Niestety, około półtora miesiąca po uzyskaniu patentu, na zawał serca zmarł założyciel firmy: Ole Kirk Christiansen. Po jego śmierci stanowisko dyrektora zajął jego syn: Godfred Kirk Christiansen. W 1961 r. rozpoczęto eksport pierwszych zestawów do Stanów Zjednoczonych. Firma LEGO stale powiększała także eksport na bliskie rynki zagraniczne, a popularność klocków stale rosła. Już w 1968 r. w Billund powstał pierwszy Legoland – park rozrywki zbudowany z klocków LEGO. Tylko w pierwszym roku jego działalności odwiedziło go ponad 625 tys. osób, a już w 1996 r. bramę wejściową do parku przekroczył 25 milionowy odwiedzający. W 1969 r. na rynku pojawiły się pierwsze klocki LEGO dla najmłodszych – Seria LEGO DUPLO.
Zebrał i opracował
PAS
gazeta@30minut.pl
Źródła i cytaty:
magazynkoncept.pl
klockowo.pl
morele.net
afols.pl
wirtualnemedia.pl
WIĘCEJ WIADOMOŚCI
Nowi dyrektorzy w ośrodkach kultury
Stara Kopalnia zaprasza przewodników i pilotów wycieczek
Chodź, pomaluj mój świat