Na kłopoty najlepszy będzie poliuretan?

Poliuretan – to tworzywo, którego odkrycie śmiało można nazwać rewolucyjnym. Po pierwsze, był to ważny krok na drodze poznawania chemii organicznej: Poznając metody tworzenia substancji syntetycznych, człowiek zapanował nad kolejną dziedziną wiedzy i uniezależnił się od przyrody. Sam poliuretan opatentowany już ponad 80 lat temu – i w przeciągu kolejnych dekad wykazał swoją uniwersalność i niezwykłą przydatność. Właśnie ta uniwersalność zdecydowała o tym, że obecnie poliuretan każdego dnia znajduje się wokół nas – nawet, jeśli nie jesteśmy świadomi jego obecności.

 Na kłopoty najlepszy będzie poliuretan?

 Zanim rozwinęła się chemia organiczna, przemysł i produkcja syntetyków, ludzie korzystali wyłącznie z substancji, które występowały w naturze. Jakość takich naturalnych tworzyw wciąż jest nie do przecenienia – zresztą nawet sam poliuretan w pewnym sensie porównuje się do tworu przyrody, wykazującego podobne właściwości. Sztuczny kauczuk to określenie, z którym można się spotkać, gromadząc wiadomości na temat poliuretanu.

Jednak naturalne substancje, choć często stawiane za wzór, równie często miewają różnego rodzaju ograniczenia. Zaś wszelkie syntetyki, tworzone obecnie w przemysłowych halach, to często substancje, które posiadają pożądane cechy. Zdarza się, że te właściwości można kontrolować i stopniować, wedle uznania. Tak jest właśnie z poliuretanem – choć zawsze jest:

elastyczny

odporny na szereg czynników zewnętrznych

autorzy konkretnych mas poliuretanowych mogą decydować o gęstości masy, a więc i jej szczegółowych cechach.

 A jak dalece poliuretan zadomowił się w naszej codzienności? To właśnie wspomniana uniwersalność sprawiła, że zaczęto traktować go jako remedium na wiele potrzeb. Lekki, odporny na skrajne temperatury i odczynniki chemiczne, niezbyt wrażliwy na urazy mechaniczne, świetnie izolujący ciepło i pochłaniający drgania, poliuretan stał się zatem odpowiedzią na wiele różnych kłopotów. Współcześnie masy poliuretanowe uzupełniają konstrukcje maszyn i akcesoriów, są tworzywem dla mebli i ubrań.

Zaś najpewniejszą drogą do znalezienia i zidentyfikowania poliuretanu jest znalezienie choćby najmniejszych kółek, które usprawniają działanie jakiegoś sprzętu – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa takie kółeczka będą miały na powierzchni tocznej właśnie warstwę poliuretanu.

Jeśli interesuje Cię tematyka poliuretanu i chciałbyś dowiedzieć się więcej, koniecznie zerknij na stronę poliuretanyczaniec.pl – gdzie na takie fachowe informacje możesz liczyć.

Close Menu