Rozmowa Tygodnia z dr Piotrem Reteckim, współtwórcą Nowej Kroniki Wałbrzyskiej
Kiedy i dlaczego powstała Nowa Kronika Wałbrzyska?
Pierwszy tom „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej” powstał w 2013 r. z inicjatywy prezes fundacji „Museion” Elżbiety Kwiatkowskiej-Wyrwisz. Była to kontynuacja wydawanej w latach 1979 – 1998 „Kroniki Wałbrzyskiej”. Brak wydawnictwa, umożliwiającego naukowcom zajmującym się historią regionu publikowanie na terenie Wałbrzycha, a zarazem prezentującego bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne mieszkańcom regionu, spowodowały, że powrócono do pomysłu wydawania kroniki pod nową nazwą. Inicjatywę wsparł finansowo Urząd Miejski w Wałbrzychu.
Ile tomów powstało do tej pory?
Do tej pory powstało siedem tomów, w latach 2013 – 2020.
Jakie działy zawierają wydane tomy i jaką poruszają tematykę?
Poruszają one przede wszystkich tematykę historyczną i kulturalną. Są także teksty z zakresu gospodarki, polityki i socjologii. Na ogromne uznanie zasługują artykuły doktora Tomasza Nochowicza, który w barwny sposób przeprowadza czytelnika przez wybrane zagadnienia historii regionalnej (historia Starego – Zdroju, historia Sobięcina, sytuacja religijna ziemi wałbrzyskiej w 1667 r.), doktor Moniki Bronowickiej, opisującej w t. 3., 5. i 6. historię gospodarczą Wałbrzycha w latach 1918 – 1945, dra Waldemara Sęczyka, który skupia się na zagadnieniach politycznych ostatnich dekad XX wieku (t. 2., 6.), prof. Doroty Suli, prezentującej w t. 4. pracę robotników przymusowych w Wałbrzychu w czasie II wojny światowej, dr Moniki Gisek-Brąz, zajmującej się kwestiami wierzeń ludowych w regionie wałbrzyskim (t. 4. i 7.), Marcina Kuleszo, który w t. 5. opisał życiorys wybitnego wałbrzyskiego geologa Franza Zimmermanna (1890-1959), Kazimierza Niemierki, Jerzego Kosmatego, prof. Stanisława Czai i prof. Agnieszki Becli, prof. Romualda Łuczyńskiego, prof. Bogny Ludwig, etc.
Gdzie są dostępne wydane tomy? Czy można je kupić lub wypożyczyć?
Dotychczas wydawane można znaleźć w bibliotekach, m.in. w Bibliotece pod Atlantami na wałbrzyskim Rynku, oraz w Internecie na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Nie jest prowadzona sprzedaż dotychczas wydanych tomów.
Co będzie zawierał nowy tom?
W najnowszym tomie skupiliśmy się na historii i ekonomii. Romuald Łuczyński opisze działalność lokali rozrywkowych w Wałbrzychu w 1913 r., Tomasz Nochowicz historię uzdrowiska w Starym-Zdroju, Monika Bronowicka warunki mieszkaniowe w Wałbrzychu po I wojnie światowej, Kazimierz Niemierka biografię Jerzego Kosmatego, Stanisław Czaja i Agnieszka Becla walory Sokołowska oraz problematykę biedaszybów, Wojciech Klas zbiory fundacji „Museion”. Znajdzie się także mój artykuł opisujący plan utworzenia tzw. „wielkiego Wałbrzycha”, gminy w jej obecnych granicach, już w latach 20. XX wieku, na tle procesów społecznych i politycznych, a także problematyki mieszkaniowej, infrastrukturalnej i gospodarczej okresu międzywojennego, mozaiki politycznej tych lat, a także powiązań regionu wałbrzyskiego z innymi regionami Dolnego Śląska. W skrócie: będzie to kolejny krok naprzód w badaniach nad historią regionu.
Jak można wesprzeć wydanie nowego tomu?
Wydanie tomu można wesprzeć poprzez zbiórkę w Internecie pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/hz2thj bądź przelewem na konto: 58 1750 1312 6883 9258 6037 3821. Osoby, które nas wesprą, zostaną wymienione jako sponsorzy, o ile podadzą imię i nazwisko.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Paweł Szpur