Rozmowa Tygodnia z Krzysztofem Kumorkiem pełniącym funkcję Burmistrza Miasta Boguszów-Gorce, a także kandydatem na to stanowisko w nadchodzących wyborach samorządowych.
Jest Pan zaledwie kilkanaście tygodni pełniącym funkcję Burmistrza Boguszowa-Gorc, a już może Pan poszczycić się skutecznym aplikowaniem o środki zewnętrzne dla gminy. Na co i w jakiej wysokości zostaną przeznaczone fundusze z programu „Maluch +” i jak skorzystają na tym mieszkańcy?
W ramach rządowego programu „Maluch+” edycja 2021 uzyskaliśmy milion złotych na utworzenie 29 nowych miejsc dla dzieci w wieku 6-36 miesięcy w Żłobku Miejskim nr 1. Docelowo żłobek będzie dysponował więc 72 miejscami. Żłobek miejski jest pierwszą taką placówką gminną w naszym mieście, brakowało takich możliwości w Boguszowie-Gorcach. Adaptacja budynku obejmuje także zlokalizowanie przedszkola na 2 kolejnych piętrach. Tutaj również udało się uzyskać milion dwieście tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace projektowe trwają, już niebawem rozpocznie się przebudowa. W sumie od czerwca 2020 roku złożyłem wnioski i pozyskałem dla gminy 9,5 miliona złotych, to daje średnio 1 milion złotych na miesiąc. Środki przeznaczymy na realizację nowych inwestycji w naszym mieście: budowę i przebudowę chodników, przedszkola, budynku na potrzeby OPS i rozwój infrastruktury turystycznej. Jednym z wyzwań jakie przed nami stoją są remonty infrastruktury drogowej, przede wszystkim mostu w ciągu ulicy Krakowskiej oraz ulicy Kościuszki. Czekamy na wyniki naboru wniosków, które złożyłem w ramach Funduszu Rozwoju Dróg.
Z Pana inicjatywy i zaangażowania pozyskano środki w wysokości blisko 3 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na rozwój turystyki. Co zostanie z nich zrealizowane?
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to ogromne wsparcie dla budżetu naszej gminy. Cieszę się, że moje starania o środki w ramach RFiL dla gmin górskich przyniosły efekt. Przede wszystkim stworzymy dostęp do nowych form aktywności sportowo-rekreacyjnej – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto. Planowane inwestycje dotyczą m.in: budowy rowerowych placów zabaw, budowy i przebudowy tras rowerowych Downhill i MTB, wiat turystycznych, punktów widokowych wraz z infrastrukturą. Zmodernizowany zostanie również układ sterowania turystycznej kolei linowej.
Boguszów-Gorce ewidentnie stawia na rozwój turystyki. Konsekwencją takiej polityki będzie tworzenie chociażby nowych miejsc pracy. Dlaczego ten kierunek jest tak ważny?
Boguszów-Gorce ma się czym chwalić, trzeba to wykorzystać. Modernizacja i rozwój infrastruktury turystycznej są ważne, aby nasza gmina była atrakcyjna jako miejsce przyjazne do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dobra infrastruktura przyciąga turystów, ale również osoby, które chciałyby zamieszkać w naszym mieście. To szansa na rozwój. W tych działaniach trzeba jednak zachować spójność i konsekwencję. Uważam, że dotychczas brakowało tego w naszym mieście. Na zagospodarowanie czeka Góra Mniszek i Wzgórze Parkowe. Pomiędzy dzielnicą Boguszów i Gorce powinien powstać system rekreacyjnych tras rowerowych i ścieżek pieszych, wraz z obiektami małej architektury. Trzeba też kontynuować rozbudowę i modernizację ośrodka sportowego „Dzikowiec”. Innymi słowy potrzebne jest stworzenie spójnego, zintegrowanego produktu turystycznego, zmiana potencjału naszego miasta na rzeczywiste walory i atrakcje. To cele i wyzwania jakie stoją przed nami, możliwe do realizacji w najbliższej perspektywie finansowania ze środków zewnętrznych.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Paweł Szpur
WIĘCEJ WIADOMOŚCI
Nowi dyrektorzy w ośrodkach kultury
Stara Kopalnia zaprasza przewodników i pilotów wycieczek
Chodź, pomaluj mój świat