Subregion Wałbrzyski otrzyma 556 mln euro

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) – projekt Jerzego Buzka – został dziś zatwierdzony przez Europosłów na mocy porozumienia

pomóc regionom najbardziej uzależnionym od węgla w przejściu do tzw. „zielonej gospodarki”.

Środki będą wsparciem w obszarze energii odnawialnej i przedsiębiorczości aby pomóc regionom najbardziej uzależnionym od węgla w przejściu do nowoczesnych rozwiązań określanych jako „zielona gospodarka”.

W praktyce oznacza to nowe inwestycje, walkę ze smogiem, rekultywację terenów pokopalnianych, szkolenia i kursy dla pracowników i osób bezrobotnych, czy wspieranie innowacji społecznych, zwiększających jakość i komfort codziennego życia mieszkańców tych regionów.

„Teraz przed nami 2 kluczowe zadania. Po pierwsze – wdrożyć FST w sposób zgodny z planami i oczekiwaniami społeczności lokalnych i regionalnych. I po drugie – pamiętać, że cała transformacja potrwa co najmniej 30 lat. Osobna linia budżetowa, finansująca ten Fundusz, potrzebna będzie więc także w kolejnych 3-4 wieloletnich budżetach Unii. I o to już dziś apeluję” – poinformował Jerzy Buzek.

 

źródło i foto: https://eppgroup.eu/pl/jak-dzialamy/z-krajami-ue/polska/informacje/fundusz-sprawiedliwej-transformacji-przyjety?fbclid=IwAR04DmApsOkGVaWwG020a8CNrZ9djiSyZHtfzbP6-TgsNgszrpfOSW70wbA