Coraz częściej operujemy zwrotami ze specjalistycznych branż. Wiąże się to z rozwojem naszej sfery zawodowej czy też społecznej. Niemalże w każdej dziedzinie życia stajemy się świadkami technologicznego postępu. Nie inaczej jest w przemyśle.
Geneza rewolucji przemysłowej
Historia świata to nie tylko historia polityczna, kulturalna, czy światopoglądowa. Świat, który znamy, nieustannie się zmienia. Ewolucja nie ominęła zatem i przemysłu. A wręcz odwrotnie – „objawiła się” trzykrotnie. Przemysł 1.0 – czyli mechanizacja – to wynalezienie i wdrożenie silnika parowego i wprowadzenie produkcji w erę industrializacji. Przemysł 2.0 to etap elektryfikacji. Elektryczność wyparła wówczas silniki parowe, zaś linie produkcyjne mogły wytwarzać towary w dużych seriach. Kolejna faza – Przemysł 3.0 – objęła cyfryzację. W praktyce oznaczało to coraz bardziej wydajne komputery. Ponadto układy przetwarzania danych umożliwiły sterowanie maszynami za pomocą oprogramowania, dzięki czemu maszyny te zyskały większą precyzję i elastyczność. Jednym słowem – proces cyfryzacji umożliwił osiągnięcie wyższych stopni automatyzacji. Zaczęły powstawać systemy planowania i kontroli, których celem była koordynacja działań w obrębie produkcji. Teraz czas na Przemysł 4.0 – integrację systemów i tworzenie sieci. Przemysł 4.0 integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z Internetem i technologiami informacyjnymi. wykorzystywany jest do tego odopowiedni sprzęt i oprogramowanie. Oznacza to, że wytwarzane lub wykorzystywane do produkcji materiały można zawsze zidentyfikować. Mają one także możliwość niezależnego komunikowania się między sobą. Przepływ informacji w etapie produkcji jest realizowany zarówno w pionie z poszczególnych komponentów do działu IT przedsiębiorstwa oraz z działu IT do komponentów, jak również w poziomie pomiędzy maszynami zaangażowanymi w proces produkcji a systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa. Często w drodze szybkiej identyfikacji wykorzystywane są również Huby USB.
4.0 – czyli co?
Najważniejszym surowcem dla tej cyfrowej rewolucji są dane. Efektywne ich wykorzystanie jest kluczowe dla biznesu przyszłości. Światowy przepływ danych rośnie z roku na rok w lawinowym tempie. Jednym z ważniejszych powodów tego wzrostu jest zwiększenie dostępu ludzi, maszyn i urządzeń do sieci Internet, zarówno pod względem liczby punktów dostępowych, jak i szerokości pasma transmisji. Warto zauważyć, że w 2015 roku ponad 20 miliardów maszyn i urządzeń było podłączonych do Internetu, a przewiduje się, że liczba ta powiększy się do pół biliona w 2030 roku. Jednak powszechne zastosowanie nowych technologii wymaga inteligentnej integracji we wszystkich dziedzinach oraz ich zhierarchizowanych strukturach, co może być osiągnięte tylko wówczas, gdy technologie te oraz powiązane z nimi interfejsy i formaty zostaną jednoznacznie opisane w normach. Najważniejsze jest jednak to, że Przemysł 4.0 wprowadza wiodące rozwiązania informatyczne we wszystkich aspektach produkcji, umożliwiając tworzenie nie tylko zamówionych przez nas specyficznych produktów, lecz także całych powiązanych ze sobą łańcuchów wartości. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii ICT możliwe jest dokładniejsze dopasowanie produkcji do oczekiwań klienta przy zachowaniu niskich kosztów, wysokiej jakości i wydajności.
WSSE będzie szkolić 4.0 W zeszłym tygodniu w Studio Espresso wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztof Drynda informował o rozwoju i edukacji właśnie w najnowszym kierunku. – To jest bardzo innowacyjny projekt, którego w Polsce żadna Strefa jeszcze nie zrealizowała. Chcemy utworzyć specjalne centrum szkoleniowe w Wałbrzychu, w którym odwzorowuje prawdziwą linię produkcyjną w technologii 4.0. Uczniowie, bądź też pracownicy firm strefowych, będą mogli odbyć odpowiednie szkolenia w rzeczywistych warunkach pracy, jednak nie ingerując w proces produkcyjny w prawdziwych fabrykach.
WIĘCEJ WIADOMOŚCI
Marcowa zbiórka elektrośmieci
„Drinki” z natury
Świat stoi na głowie