1964 – 2019 JUBILEUSZ 55-lecia Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

1964 – 2019 JUBILEUSZ 55-lecia Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Od pierwszej premiery – „Zemsty” Aleksandra Fredry w reż. Bronisława Orlicza 23 listopada 1964 roku, aż do dzisiaj „Szaniawski” przeszedł przez niezliczoną ilość perspektyw artystycznych. Wśród ponad 360 premier nie zabrakło znaczących dla historii polskiego teatru pozycji. „Szaniawski” w Wałbrzychu to teatr odpowiedzialny, otwarty, obywatelski i demokratyczny, poszukujący zarówno w nowych językach teatralnych, jak i klasyce. Ponad 2 miliony widzów i 20 tysięcy spektakli zagranych w kraju i za granicą przez ostatnie 55 lat to duży powód do świętowania! TEATR ZAPRASZA

Uroczyste obchody Święta Teatru odbędą się 29 listopada 2019 r. Galę uświetni obecność znakomitych gości – artystów, dawnych pracowników oraz przedstawicieli władzy.

W programie obchodów m.in.: wernisaż wystawy, premiera publikacji jubileuszowej oraz pokaz filmu portretującego zespół teatru. Nie zabraknie podziękowań, wzruszeń i szampana!

Najważniejszym punktem obchodów będzie PREMIERA „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Wojtka Klemma.

WESELE

29.11 // 19:00 – PREMIERA

30.11 // 18:00

1.12 // 18:00

Stanisław Wyspiański

WESELE

Reżyseria: Wojtek Klemm

Dramaturgia: Tomasz Cymerman

Scenografia: Karolina Mazur

Kostiumy: Julia Kornacka

Muzyka: Rafał Stachowiak

Choreografia: Anna Krysiak

Inspicjent: Anna Solarek

Obsada: Karolina Krawiec-Grzelczak, Katarzyna Janek [g], Anna Mikuła [g], Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Marek Kozak [g], Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Wojciech Świeściak, Sebastian Wiertelak [g]

WESELE jest doskonałym probierzem polskich nastrojów obywatelskich, jak również siły i kondycji zespołu aktorskiego. Zależy nam na postawieniu zespołowi wyzwania, które niewątpliwie jest najpoważniejsze od wielu sezonów.

Spektakl jest próbą opowiedzenia tekstem Wyspiańskiego o nowej polskiej rzeczywistości po ostatnich wyborach. Reżyseruje Wojtek Klemm, artysta o polskich korzeniach na stałe mieszkający w Zurychu. Klemm, wraz ze współpracownikami i zespołem, pragnie zapytać, czy świat przedstawiony u Wyspiańskiego nie jest stracony zanim nawet się rozpoczął?

Wesele jest obrzędem połączenia przeciwstawnych sił w celu wytworzenia czegoś nowego; ich przemiany. Po zaślubinach następuje radosne świętowanie, zespolenie wynikające z obowiązku wobec małżonków. Jest się świadkami miłości, która pragnie narodzin. Wiekopomne WESELE Wyspiańskiego odnosi się do obrzędu zaślubin, opowiada jednak zupełnie inną historię. Dlaczego biesiadnicy pragnąc radosnej przemiany, zamierają w chocholim tańcu? Dlaczego u Wyspiańskiego to niezwykłe święto budzi demony i sprowadza na nieświadomą społeczność zagładę?

Pozostając w kontekście polskości, narodowego mitu i historycznych odczytań dramatu, twórcy stawiają znak równości pomiędzy weselem a stypą. Wesele jest dla nich przede wszystkim opowieścią o plemieniu, które poświęca miłość, by nakarmić wygłodniałe bóstwa. Wszyscy tutaj pragną krwi.

Do udziału w spektaklu Teatr zaprosił czwórkę studentów Wydziału Teatru Tańca z bytomskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego.

O REŻYSERZE

Wojtek Klemm – reżyser, dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze w latach 2007 / 2009, absolwent berlińskiej szkoły teatralnej, twórca który w niezwykły sposób łączy niemieckie metody pracy nad tekstem i aktorami z polską tradycją teatralną opartą na metodach Stanisławskiego i Grotowskiego. Klemm słynie z radykalizmu wypowiedzi i umiejętności budowania nieoczywistych, ale konkretnych form i struktur scenicznych. Realizuje spektakle w Polsce, Niemczech i Szwajcarii.

Close Menu