Bezpłatne przyłbice

Bezpłatne przyłbice

To doskonały przykład na to, jak pomysłowi ludzie wspólnie góry przenoszą. Z jednej strony epidemia koronawirusa wstrzymała życie społeczne i gospodarkę, ale z drugiej pobudziła aktywność wałbrzyszan, którzy wytwarzają i bezpłatnie rozdają potrzebującym bardzo dobrej jakości przyłbice ochronne. Przekazano ich już ponad 1400, a produkcja nadal trwa.

Stan epidemii spowodował, że w wielu miejscach zaczyna brakować środków ochronnych. Za pośrednictwem mediów docierały do społeczeństwa alarmujące i dramatyczne relacje ze szpitali i domów opieki. Dla wielu aktywnych ludzi był to impuls do działania. Tak właśnie było w przypadku Fundacji „Merkury”, gdzie z chęci pomagania rozpoczęto współpracę z Politechniką Wrocławską i zmieniono biuro Fundacji w małą manufakturę przyłbic.

Początki produkcji były trudne. Najłatwiej było zmotywować zespół i wolontariuszy. Mieliśmy chęci, ale brakowało materiałów – gumki do mocowania i folia plexy stały się towarem deficytowym i bardzo szybko drożejącym. Pierwsze szybki wycinaliśmy ręcznie, efekt nie zawsze był zadowalający – wspomina Iwona Żuk-Magierska, koordynatorka akcji z ramienia Fundacji. Wydział Chemii Politechniki Wrocławskiej robił, co mógł, żeby wydrukować dostateczną liczbę opasek, ale szybko okazało się, że wydajność drukarki 3D jest za mała w stosunku do planów i zauważalnych potrzeb. Były momenty zwątpienia, że nie damy rady wyprodukować dostatecznej ilości przyłbic lub, co gorsza, dostarczymy komuś produkt złej jakości – dodaje Żuk-Magierska.

Przyszedł czas na efekty – przyłbice w większych ilościach zostały bezpłatnie przekazane medykom, opiekunom w domach seniora i DPS-ach. Zespół Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem prof. Stanisława Bartkiewicza z Wydziału Chemii zaprojektował opaski zapewniające komfort noszenia przyłbicy połączony ze skuteczną ochroną. Również dzięki zaangażowaniu i determinacji Profesora władze Wydziału zakupiły odpowiedni sprzęt umożliwiający wytwarzanie dużej ilości opasek w znacznie krótszym czasie. Natomiast środki pozyskane z Programu „Korpus Solidarności” Narodowego Instytutu Wolności umożliwiły Fundacji zakup folii dobrej jakości i jej profesjonalne pocięcie na szybki.

Wytworzone przez Fundację „Merkury” i Politechnikę Wrocławską przyłbice wykorzystywane są m.in. przez ratowników SOR-u, lekarzy i pielęgniarki ze szpitala, pracowników Hospicjum i Domu Seniora, personel Domów Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, Jaworze, Mierczycach i Bolkowie. Ostatnio także dostali je nauczyciele – I i II LO w Wałbrzychu na czas matur oraz wałbrzyskich szkół podstawowych na egzamin ósmoklasisty. Przyłbice powstały dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Oprócz wyżej wymienionych byli to – Marcin Borowiec, Mariusz Kobylarz, Jarosław Rumniak, Robert Kalinowski, Wojciech Magierski, II LO w Wałbrzychu i firmy LOGO, Drew- Rom, Heapmail, Pasmanteria na ul. Głównej w Wałbrzychu, Związek Dolnośląskich Pracodawców. Fundacja „Merkury” dziękuje wszystkim za dotychczasową współpracę i wspólnie pomagamy dalej.

Close Menu