Policjanci przed wakacjami odwiedzają szkoły. Czego uczą młodzież i dzieci?
Podczas spotkań w szkole funkcjonariusze przypominają dzieciom o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas pobytu w domu, nad wodą, czy też w górach. Informują dzieci o zagrożeniach wynikających z niezachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, a także że wszyscy niezależnie od tego, czy spędzają ten czas w miejscu zamieszkania, czy na zorganizowanych wyjazdach, zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas takich spotkań przedstawiają sytuacje stwarzające realne zagrożenie w trakcie zabaw nad wodą. Zwracają uwagę uczniów na nieuczciwe lub podejrzane zachowania się obcych osób względem dzieci.
Przypominają, jak ważne jest stosowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku wśród pieszych i rowerzystów. Zwracają uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych. Uświadamiają dzieciom, że przestrzeganie określonych reguł i zachowanie zdrowego rozsądku w trakcie wolnych dni od szkoły, nie wykluczy, ale pozwoli ograniczyć ryzyko zaistnienia przykrych sytuacji. Uczniowie podczas takich spotkań chętnie odpowiadają na zadawane pytania, a tym samym wykazują się szeroką wiedzą na tematy, o których mówią policjanci.
Wypoczynek nad wodą może być bezpieczny, ale o czym warto pamiętać?
Podczas wakacji pamiętajmy, aby będąc nad jeziorem, morzem, czy też innym akwenem zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować, w taki sposób aby nie stracić ich z oczu. Podczas pływania zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie. Nie korzystajmy z dzikich plaż. Stosujmy się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska. Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną tragicznych wypadków. Korzystajmy z pięknej pogody w sposób bezpieczny, gdyż każde nieodpowiedzialne zachowanie może się skończyć dla nas kalectwem lub nawet śmiercią.
Nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem. W sytuacji, w której złapie nas skurcz nie panikujmy, a okrzykiem wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej pomocy.
Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu.
Jak zadbać o własne mienie, kiedy wybieramy się na wakacyjny wypoczynek?
Wakacje rozpoczęły się na dobre, a co za tym idzie trwa czas wakacyjnych urlopów. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, co jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaka może nas spotkać po powrocie z upragnionego wypoczynku. Niespodzianką, którą może być włamanie. Złodzieje tylko czyhają aby wykorzystać stosowną okazję.
Nie dajmy szans włamywaczom!
Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.
Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Niespodzianki na urlopie, TYLKO pozytywne!
Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie.
- Nie trzymajmy zbyt dużej ilości gotówki oraz cennych rzeczy w domu. Swoje oszczędności umieszczajmy na kontach w banku.
2.Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką.
- Załóżmy domofon przed wejściem do budynku lub domku jednorodzinnego.
- Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku lub na korytarzu.
- Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń.
- Nie chwalmy się swoim bogactwem.
- Nie zapraszajmy do swojego mieszkania osób, których dobrze nie znamy.
- Zwróćmy uwagę na obcych ludzi kręcących się w okolicach naszych posesji lub na klatkach schodowych. Zapamiętajmy jak wyglądają.
- W przypadku osób podających się za pracowników, zawsze sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób, których nie znamy.
- Nie tolerujmy na klatkach schodowych, w piwnicach i na strychach tzw. melin pijackich.
- Pamiętajmy o dobrej komunikacji z sąsiadami. Współdziałajmy ze sobą. Zwracajmy uwagę na ich mieszkanie podczas nieobecności.
Jak kierowcy powinni przygotować siebie i pojazd do wakacyjnej trasy i o czym powinni pamiętać?
Jak zwykle podczas wakacji wzrasta natężenie ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami, dlatego też należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości czy wyprzedzają „na trzeciego”. Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.
Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.
Podczas indywidualnych wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Z kolei podczas opadów, jak wiemy, pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.
Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:
Dobry stan techniczny pojazdu.
Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozę pogody.
Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicę bądźmy wypoczęci i trzeźwi!).
Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce – nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi – przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.
Pamiętajmy. Bezpiecznie spędzone wakacje, to przyjemnie spędzone wakacje.
Dziękuję za rozmowę.
Paweł Szpur
redaktor naczelny
WIĘCEJ WIADOMOŚCI
Rozmowa Tygodnia z Robertem Kosińskim
Rozmowa Tygodnia z Bartłomiejem Madziara, kierowcą wyścigowym i rajdowym z zespołu Madziara Motorsport
Rozmowa Tygodnia z Izabelą Stawicką z Fundacji Świętego Mikołaja