„Życiówki” i medale lekkoatletów Górnika

Dwa medale i kilka rekordów życiowych to bilans lekkoatletów Górnika Wałbrzych podczas Mistrzostw Polski U-18 w Poznaniu. Na najwyższym stopniu podium stanął Jakub Kanik, który wygrał rywalizację w pchnięciu kulą. Ponadto srebrny medal w skoku w dal wywalczyła Ada Polerowicz. 

Do stolicy Wielkopolski udała się 7-osobowa ekipa LKS-u Górnika Wałbrzych. Z tego grona najlepiej wypadł Kuba Kanik, który nie miał sobie równych w pchnięciu kulą. Co prawda w eliminacjach podopieczny trenera Franciszka Karpińskiego zajął 2. miejsce, ale w odsłonie finałowej Kanik pokazał prawdziwy kunszt dwukrotnie poprawiając rekord życiowy, aby z wynikiem 17.52 m wyprzedzić rywali i zasłużenie sięgnąć po złoty medal. Nieco tylko gorzej Kubie poszło w rzucie dyskiem – nasz zawodnik osiągnął odległość 49.35 m, co przełożyło się na 5. pozycję ucznia szczawieńskiego „Ceramika”. 

Niezwykle miłą niespodziankę sprawiła Ada Polerowicz, która zdobyła srebrny medal w skoku w dal. Jej najlepszy wynik w finale to 5.56 m, choć w eliminacjach prowadzona przez trenera Grzegorza Banaszka zawodniczka ustanowiła nową „życiówkę”, która obecnie wynosi 5.59 m. Na starcie w skoku w dal Ada zresztą nie poprzestała. Wałbrzyszanka wystąpiła w finale B biegu na 100 m, w którym zajęła 3. miejsce. Warto przy okazji podkreślić, iż z czasem 12.21 s pobiła ponad 30-letni rekord klubu (!).

Pozostali Górnicy również stanęli na wysokości zadania. W dwóch konkurencjach biegowych wystartowała Weronika Ożga i w obu ustanowiła nowy rekord życiowy. W biegu na 100 m zajęła 16. miejsce (12.39 s), a na dystansie 200 m uplasowała się na 17. pozycji (25.79 s). Kamila Ślawska wywalczyła 19. lokatą pchając kulę 3 kg na odległość 11.78 m, a jej koleżanka klubowa – Aurelia Babik znalazła się na 21. pozycji z wynikiem 11.30 m. W zmaganiach kulomiotów kibicowaliśmy Kanikowi, Oskarowi Partyce oraz Kamilowi Kuczajowi. Z wynikiem 14.48 m drugi z wymienionych zajął 14. miejsce, a Kuczaja z walki wyeliminowała kontuzja ręki. 

Wspomniane medale przełożyły się na 13. miejsce wałbrzyszan w rankingu medalowym, w którym sklasyfikowano 60 zespołów. W klasyfikacji punktowej zaś lekkoatleci z Nowego Miasta zajęli 22. pozycję. W obu tabelach najlepszy okazał się CWZS Zawisza Bydgoszcz.

Close Menu