100 najbogatszych Polaków 2020

100 najbogatszych Polaków 2020

Co roku magazyn Forbes szykuje listę 100 najbogatszych Polaków. Paweł Zalewski, redaktor naczelny magazynu podkreśla, że na listę nazwisk najbogatszych nie powinno się patrzeć przez pryzmat pozytywnej zazdrości, a raczej traktować to jako barometr branż, w których odnoszą oni sukces. Tegoroczna lista jest niezwykle ciekawa, gdyż do rankingu wskoczyło aż szesnaście nowych nazwisk, co jest swoistym rekordem.

Bogato czyli ile?

Warto zauważyć, że łączna wartość majątków 100 najbogatszych Polaków to blisko 180 miliardów złotych. Od zeszłego roku to wzrost o ponad piętnaście procent. Godny podkreślenia jest też fakt, że na tegorocznej liście jest aż pięćdziesięciu sześciu miliarderów. Rok temu było ich czterdziestu dwóch, a jeszcze dziesięć lat temu czternastu. Aby znaleźć się na liście 100 najbogatszych Polaków, należy posiadać majątek nie mniejszy niż 550 milionów złotych. Jeszcze rok temu kwota ta nie przekraczała pół miliarda złotych.

Pierwsza dziesiątka

Najbogatszym Polakiem został Michał Sołowow. Bliski Wałbrzychowi, gdyż w skład portfolio jego firm wchodzi między innymi Cersanit, Barlinek czy Synthos. Jego majątek wart jest blisko 16 miliardów złotych. Drugim na liście jest Zygmunt Solorz z majątkiem wartym ponad 12 miliardów złotych. Znany jako właściciel telewizji Polsat, choć większe zyski czerpie z sieci telefonii Plus. Trzecie miejsce przypadło Jerzemu Starak, właścicielowi Polpharmy, polskiemu królowi farmacji z majątkiem blisko 10 miliardów złotych. Czwartym najbogatszym okazał się Tomasz Biernacki, właściciel sklepów Dino z majątkiem wycenionym na ponad 8 miliardów złotych, znany z unikania rozgłosu i mediów. Piąta na liście to Dominika Kulczyk z majątkiem około 7 miliardów złotych. Jej obecnie najbardziej znaną inwestycją jest morska farma wiatrowa na Bałtyku. Tuż za nią uplasował się brat, Dominik Kulczyk z majątkiem około 6,5 miliarda złotych, który stopniał wraz z problemami kontrolowanej spółki Ciech. Siódme miejsce w rankingu przyznano Zbigniewowi i Mateuszowi Jaroszek. Ich majątek wyceniono na 3,7 miliarda złotych. Ojciec i syn znani byli z deweloperki, jednak teraz ich głównym biznesowym dzieckiem są zakłady STS. Z niespełna 3,5 miliardowym majątkiem na ósmym miejscu plasują się Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie związani z grupą Adamed. Na dziewiątym miejscu plasuje się twórca najbardziej znanej polskiej firmy z branży gier komputerowych CD Projekt – Marcin Iwiński. Jego majątek wyceniany jest obecnie na około 3,4 miliarda złotych. Pierwszą dziesiątkę zamyka Paweł Marchewka z majątkiem wartym około 3 miliardy złotych.

Debiutanci

Okazuje się, że najkrótszą drogą do zostania miliarderem jest produkowanie gier komputerowych. Właśnie tak na liście zadebiutował na 79 miejscu Krzysztof Kostowski, twórca PlayWay producenta gier, którego majątek wyceniany jest na 742 miliony złotych. Ciekawą postacią jest Zbigniew Komorowski z majątkiem 1 955 miliona złotych. Zaczynał on od uprawy cebuli i do dziś związany jest z płodami rolnymi. Produkuje również jogurty, mąkę, alkohol i biopaliwa. Na 57 miejscu znalazł się Wiesław Likus z majątkiem wartym blisko miliard złotych. Zajmuje się on branżą dóbr luksusowych. W jego domu towarowym Vitkac można znaleźć produkty Gucci, Chloe czy YSL.

Daleko od globu

Spoglądając na zeszłoroczny ranking najbogatszych ludzi świata, naszym rodzimym miliarderom daleko jeszcze do światowej czołówki. W ubiegłym roku tylko siedmioro z nich trafiło na listę najbogatszych ludzi świata, ale plasując się dopiero blisko siedemsetnego miejsca. Wówczas najbogatszy Polak Michał Sołowow zajął ze swoim majątkiem 691 miejsce, wracając na pozycję najbogatszego Polaka po dwunastu latach przerwy. Rok temu na globalnej liście na miejscu 838 znalazł się Zygmunt Solorz, którego majątek wtedy wyceniono na kwotę niespełna trzech miliardów dolarów.

Pierwsza szóstka najbogatszych Polaków w 2020 roku

według magazynu Forbes

Michał Sołowow (15,62 mld zł)

Zygmunt Solorz (12,03 mld zł)

Jerzy Starak (9,63 mld zł)

Tomasz Biernacki (8,13 mld zł)

Dominika Kulczyk (6,87 mld zł)

Sebastian Kulczyk (6,45 mld zł)

Close Menu