Od 16 maja w Muzeum Porcelany będzie dostępna nowa wystawa zatytułowana „Elita Śląskiej Porcelany”. Co zobaczymy wśród eksponatów?
Elitą śląskiej porcelany pozwoliliśmy sobie nazwać wyroby fabryki Hermanna Ohme założonej dokładnie 140 lat temu na Szczawienku. Porcelana Ohmego nie tylko pod względem swojej jakości, ale przede wszystkim wzornictwa stanowiła absolutną czołówkę europejskich fabryk końca XIX i początku XX wieku. Na wystawie udało się zgromadzić blisko pół tysiąca obiektów, większość z prywatnych kolekcji wypożyczonych specjalnie na tę okazję.
Za nami Majówka w Muzeum. Jak wyglądały dni od 30 kwietnia do 8 maja? Ilu gości odwiedziło to ważne na mapie Wałbrzycha miejsce?
Majówka to dla nas zawsze generalna próba przed rozpoczęciem sezonu turystycznego i okazja do sprawdzenia, jak naszym gościom podobają się nowości, które wprowadziliśmy do naszej oferty. W tym roku jest to przede wszystkim nowy system audioprzewodników, a także nowe oświetlenie w części sal ekspozycyjnych. Z opinii gości – a odwiedziło ich nas w ten długi weekend ponad tysiąc – wynika, że po raz kolejny trafiliśmy w ich gusta.
Wkrótce wakacje. Czy Muzeum przygotowało na letni okres ofertę skierowaną tylko dla dzieci, w rodzaju np. półkolonii ze sztuką?
Podobnie jak w ubiegłych latach przygotowujemy ofertę dla najmłodszych na wakacyjne miesiące. Będzie to cykl warsztatów kreatywnych: ceramicznych, plastycznych, a w tym roku także ekologicznych. Założenie jest takie, aby każdy dzień tygodnia poświęcony był innej tematyce – w ten sposób można zaplanować sobie cały tydzień na zajęcia w muzeum, tym bardziej, że taki pakiet będzie można wykupić w bardziej atrakcyjnej cenie. O szczegółach będziemy informować na przełomie maja i czerwca.
Nie wszyscy rodzice wiedzą, że w Muzeum Porcelany mogą zorganizować dla swej pociechy urodziny. Jak wtedy wygląda taka impreza?
Nasi najmłodsi goście zwiedzają muzeum, czemu towarzyszą różnego rodzaju gry, konkursy i quizy z nagrodami dla zwycięzców, a następnie biorą udział w warsztatach ceramicznych. Potem przychodzi czas na słodki poczęstunek – i tak naprawdę to właśnie zorganizowanie urodzinowego tortu jest jedyną rzeczą, jaką leży po stronie rodziców, całą resztą urodzinowego przyjęcia zajmują się nasi pracownicy.
Jak przedstawia się oferta placówki dla zagranicznego turysty? Czy są przewodniki np.w języku ukraińskim?
Turyści z zagranicy stanowią z roku na rok coraz większy odsetek naszych gości, dlatego też podejmujemy działania, dzięki którym mogą czuć się u nas dobrze. Przede wszystkim wspomniany już nowy system audioprzewodników oferuje zwiedzanie nie tylko w języku polskim, ale też po angielsku, niemiecku, czesku i – dzięki bardzo szybkiej reakcji obsługującej nas w tym zakresie firmy Movitech z Krakowa – ukraińsku. Oczywiście nasi pracownicy zajmujący się bezpośrednią obsługą gości znają język angielski, posługują się też niemieckim, a dzięki projektowi Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej uczestniczą od kilku tygodni w kursie czeskiego. W obsłudze ukraińskich gości i, co równie ważne, dzieci podczas zajęć edukacyjnych wspierają nas z kolei dwie osoby, które na najbliższe miesiące dołączyły do naszego zespołu.
Jakie są najbliższe plany instytucji?
Przed nami przede wszystkim sezon turystyczny, a więc wszystkie wysiłki skupiamy na jak najlepszej obsłudze naszych gości – w tym celu np. wydłużyliśmy godziny zwiedzania. Oprócz tego wspomniana już oferta wakacyjna. Nie zabraknie nas też na różnego rodzaju imprezach miejskich.
Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał Paweł Szpur