Strefa motorem napędowym!

Strefa motorem napędowym!

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna niewątpliwie jest liderem budującym gospodarkę regionu i Polski, czego dowodem jest fakt, że po raz pierwszy w historii WSSE otrzymała „Perłę Polskiej Gospodarki” – jedną z najbardziej prestiżowych krajowych nagród gospodarczych. Kapituła doceniła przede wszystkim innowacyjność prowadzonych w strefie projektów, sposób ich wdrażania oraz wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. Dziś trudno wyobrazić sobie Wałbrzych bez WSSE.

Redakcja 30 minut miała okazję uczestniczyć w podsumowaniu 2019 roku, na które zaprosił nas zarząd strefy. Jak podają managerowie WSSE wśród dużych projektów inwestycyjnych na Dolnym Śląsku, które uzyskały wsparcie strefy w minionym roku, znalazły się również dwa koreańskie koncerny: LG Electronics Wrocław oraz LS EV. Warto podkreślić, że Firma LG zainwestuje 128 milionów złotych w rozwój zakładu w Biskupicach Podgórnych, natomiast dzierżoniowski LS rozbuduje i wyposaży fabrykę za blisko 170 milionów złotych.

– Cieszymy się, że wśród projektów, które zostaną zrealizowane, znalazły się zarówno duże inwestycje międzynarodowych koncernów, jak i średnich, małych a nawet mikro-przedsiębiorców. Widzimy również szczególne zainteresowanie lokowaniem na naszych terenach inwestycji związanych z sektorem elektro-mobilnym – mówi Piotr Sosiński, prezes WSSE.

Nie bez echa w świecie biznesu zapisał się rok 2019, który przyniósł 19 nowych projektów inwestycyjnych na terenie południowo-zachodniej Polski. Te opiewają na łączną kwotę 1,3 miliarda złotych. Największa inwestycja zostanie zrealizowana w Wałbrzychu! Toyota ogłosiła podwojenie linii produkcyjnych związanych z napędami hybrydowymi. Tu ważna informacja dla potencjalnych przyszłych pracowników – w 2020 roku rozpocznie się rekrutacja co najmniej kilkudziesięciu nowych pracowników do wałbrzyskiej fabryki. Dzięki projektom związanym z technologią hybrydową poziom inwestycji Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do ponad 5,5 miliardów złotych, natomiast zatrudnienie do około 3000 osób. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii na czele przedsiębiorstwa stanął Polak, Dariusz Mikołajczak – wraz z nowym rokiem objął funkcję prezesa wałbrzyskiego i jelczańskiego zakładu.

Oprócz spraw gospodarczo-finansowych Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna angażuje się społecznie. Godny uwagi i pochwały jest fakt, że strefa w 2019 roku wsparła finansowo i rzeczowo ponad 100 inicjatyw społecznych, sportowych, kulturalnych i edukacyjnych, a także przeznaczyła środki na dofinansowanie hufców ZHP czy Straży Pożarnej. WSSE była również organizatorem czterech wydarzeń sportowych: Treningów z Mistrzami Sumo, turniejów piłki nożnej i koszykówki dla firm strefowych oraz mikołajkowego biegu dla dzieci.

– Jesteśmy i chcemy dalej być aktywni w życiu społecznym całego regionu, dzielić się z innymi, tym co wypracowaliśmy. Łącznie na nasz program sponsorski oraz projekty Klastra Edukacyjnego INVEST in EDU przeznaczyliśmy w ubiegłym roku blisko pół miliona złotych – podkreśla Kamil Zieliński, wiceprezes strefy.

Strefa wspiera również samorządy w procesie rozwoju gospodarczego. Wśród nowych form wsparcia wprowadzonych przez wałbrzyską strefę w ubiegłym roku znalazł się m.in. Fundusz Pożyczkowy dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dzięki środkom z programu samorządy mogą przygotować grunty, uzbroić działki oraz odpowiednio skomunikować kompleksy inwestycyjne. WSSE ogłosiła również, że w 2020 roku rozpocznie się budowa 6 hal produkcyjno-magazynowych, z których 3 powstaną na Dolnym Śląsku w takich miejscowościach jak Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie oraz Jaworzyna Śląska. Co ważne, na to przedsięwzięcie spółka przeznaczy 120 milionów złotych, co stanowi największą inwestycję własną Strefy od początku jej istnienia. Hale oferowane będą przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom. Dla sektora MŚP wałbrzyska strefa szykuje kolejne udogodnienia w postaci atrakcyjnych pożyczek na rozwój działalności.

– Cały czas poszerzamy naszą ofertę, stawiając sobie za cel, aby świadczyć kompleksową ofertę dla biznesu. Wsparcie jednostek samorządu w rozwoju terenów inwestycyjnych oraz mniejszych firm poprzez program niskooprocentowanych pożyczek jest właśnie tego wyrazem – podkreśla Krzysztof Drynda, wiceprezes WSSE.

Strefa jest doceniana nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Warto podkreślić, że atrakcyjność wałbrzyskiej strefy dla międzynarodowych koncernów została doceniona przez coroczny ranking fDi Magazine porównujący blisko 3000 stref ekonomicznych na świecie – „Global Free Zones of the Year”. Wałbrzyska strefa została wyróżniona jako miejsce szczególnie atrakcyjne na lokowanie dużych inwestycji w Europie. Po raz pierwszy w historii WSSE otrzymała także „Perłę Polskiej Gospodarki” – jedną z najbardziej prestiżowych krajowych nagród gospodarczych. Kapituła doceniła przede wszystkim innowacyjność prowadzonych w strefie projektów, sposób ich wdrażania oraz wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.

Warto podkreślić, że nowy zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa niespełna pół roku. W tym czasie zdążył nie tylko wprowadzić innowacyjny sposób zarządzania, ale pokazać, że budowanie potencjału gospodarczego nieodzownie łączy się również z CSR, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu, co powinno być wzorem do naśladowania dla innych.

Close Menu