Nadchodzi 5G część II

Nadchodzi 5G część II

Wielka rewolucja technologiczna trwa. Objęła nie tylko urządzenia, pojazdy, roboty czy obiekty budowlane, ale również Internet. Szybkość transferu i wielkość przesyłania danych staje się wyznacznikiem naszego życia. Przypominamy – co to jest 5G? Technologia 5G daje szansę na to, by uzyskać zdecydowanie szybszy dostęp do Internetu. Najważniejsza jest w tym procesie osiągana prędkość przesyłania danych, która tak naprawdę przewyższa potrzeby indywidualnego internauty. Według specjalistów, szacowana prędkość Internetu w 5G mieści się w granicach od 10 do nawet 100 Gb/s! Eksperci opracowujący ten standard są zdania, że szybkość Internetu 5G docelowo może być jeszcze większa.
Nowa sieć w Polsce Warto zaznaczyć, że sieć nowej generacji testują już wszyscy operatorzy w Polsce. Nie chodzi tylko o testy w laboratoriach. Operatorzy swoje stacje bazowe zapewniające łączność 5G uruchomili już w wielu miastach na terenie Polski przy wsparciu najróżniejszych partnerów. Do tej pory nie było jednak mowy o komercyjnej sieci. Od 11 maja w zasięgu 5G Plusa znalazło się niemal dziewięćset tysięcy osób w siedmiu miastach Polski. Jak poinformował Plus, to jego pierwsza w Polsce i jedyna komercyjna sieć 5G. Jak na razie składa się ze 100 nadajników. Działa na terenie siedmiu miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Warto zauważyć, że Plus jako pierwszy wdrożył komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwszy operator wprowadził także do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, uruchomił w Polsce innowacyjną komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa. Tym samym Polska dołącza do państw przodujących w europejskim i światowym wyścigu technologicznym.
5G a zdrowie Pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej zostało przez
Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowane do grupy 2B, razem ze składnikami takimi jak wyciągi z aloesu i miłorzębu japońskiego (gingko biloba) czy kiszone warzywa. Dowody jego wpływu na zdrowie ludzi są ograniczone, a na zdrowie zwierząt – niedostateczne. Dlatego funkcjonują jako czynniki „możliwie rakotwórcze dla człowieka”. Niżej sklasyfikowane są tylko czynniki „prawdopodobnie nierakotwórcze” oraz „niemożliwe do sklasyfikowania”. Co istotne, IARC nie określa, w jakim natężeniu czy okolicznościach może następować negatywne oddziaływanie danego faktora. W związku z zastosowaniem wielu wiązek z anten 5G ekspozycja na fale elektromagnetyczne może zmieniać się w zależności od lokalizacji użytkowników. Technologia jest obecnie na wczesnym etapie wdrażania, a zakres jakiejkolwiek zmiany narażenia na pola o częstotliwości radiowej nadal podlega badaniom. WHO przeprowadza ocenę ryzyka dla zdrowia wynikającą z narażenia na częstotliwości radiowe, również te wykorzystywane przez 5G. Ocena zostanie opublikowana do 2022 roku. Będzie bazowała na przeglądzie prac naukowych, które pojawiają się w miarę wdrażania nowej technologii.
Teorie spiskowe Teorie spiskowe i dezinformacja szerzą się w błyskawicznym tempie, zwłaszcza od kiedy świat stanął w obliczu chaosu związanego z pandemią koronawirusa. Najpierw w sieci pojawiły się doniesienia, że wirus jest amerykańskaą bronią biologiczną, teraz przyszedł czas na połączenie go z technologią 5G, czemu sprzyja wszechobecna atmosfera strachu.

Close Menu